Skip to content ↓

Staff

 Staff List 2017/2018            
             
Senior Leadership Team            
Ms Fiona  Brierley  MA FJB Geography HEADTEACHER      
Mrs Dora Butt  MA DBO Mathematics DEPUTY HEADTEACHER      
Mr Lee Boney BA LBO Economics DEPUTY HEADTEACHER      
Mrs Penny Bowman MA PMB Modern  Languages ASSISTANT HEADTEACHER / SCITT COURSE DIRECTOR      
Ms Anna Leman  BA AJL Art ASSISTANT HEADTEACHER      
Miss Helen Riebold BSc HPR Physics and Maths ASSISTANT HEADTEACHER  -  SIXTH FORM      
             
Teaching Staff            
             
             
Mr Ben Aldridge MA BAL Religious Studies          
Mr Tim Andrews  BA TAN English i/c KS3 English      
Mrs Nerys Aylen MSc NEA Chemistry Head of Chemistry      
Mrs Kim  Bailey  BA KIB French/Spanish  i/c KS3 French      
Mr Andrew Barnett BSc ABA Mathematics Learning Manager Year 10      
Miss Rosslyn Bates BSc RBA Psychology        
Mrs Jessica Binns BSc JAT Politics / Citizenship Head of Politics       
Mrs Louise Brown BSc LBR Physics        
Mrs Emma Bull Med ERB English Temp Head of English      
Mrs Laura Buscombe BA LBL Physical Education i/c of Examination PE      
Mr Sean Butcher  BSc SGB Computer Science    PGCE      
Mr David Cannon  BA DJC Design & Technology        
Mrs Samantha Carter  MA SCR History Head of History      
Mrs Vicky Casson BA VCT English/Media  Head of Media Studies / SENCO      
Miss Emily Coker  BSc EAC Mathematics        
Mrs Kathryn Curtis  BSc KSC Biology        
Miss Deborah D'Auria BSc DDA Psychology Head of Psychology   i/c Student Council      
Mrs Becky Foster  MA RTF Geography         
Mrs Sarah Francis BSc SFR Biology ITT Co-ordinator      
Miss Charlotte Garnham BA CGA PE Learning Manager Year 11      
Mrs Janice Gilbert  BA JMG English        
Mr Christian Gilson  MA CGN Religious Studies  Head of Religious Studies   SCITT Programme Manager      
Mrs Amy Griffiths  BA ASL Maths        
Miss Kate Haywood  BA KLH English  NQT        
Mr Martin Highmore  BA MAH Computer Science and Economics Head of Computer Science / Data         
Mrs Rachel Hill  BA RMH Mathematics/Latin i/c KS5 Mathematics      
Mrs Tracey Hitchins  BA TAH Mfl        
Mrs Marie-France Holland  BA MFH History        
Mrs Sarah Imbush MA SMI Mathematics Director of Faculty (Mathematics)      
Mr William Imbush  BSc WIM Mathematics   PGCE      
Mrs Stella Imich  BA SIM Modern Languages        
Miss Eleanor Jackson MUSB ELJ Music PGCE      
Miss Sian Jenkins BSc SMJ Physical Education        
Miss Kayleigh Jones MSc KEJ Science KS3 Science      
Miss Nectaria Killi  BA NKI English   NQT        
Mrs Jasmin Kölbl  BA JKB Mfl    Learning Manager Year 9      
Ms Charlotte Ladner BSc CLA Textiles Head of Design & Technology  i/c NQTs      
Mrs Sandra Law  BSc SLA Mathematics 2nd in Mathematics      
Mr Gavin McGarvey  BA GLM English        
Miss Louise McGonagle  BA LMG English        
Ms Jessie McKeown BA JIM Spanish Director of Faculty (Mfl)      
Miss Monica Ma  LLB MMA Physics Head of Physics      
Miss Hélène Marcel MA HMA French  Assistant Director 6th Form  Learning Manager Year 12      
Miss Kerry Meacham  BA KLM Geography         
Ms Karen Midwinter MA KMI Sociology Head of Sociology / EAL         
Mrs Amanda Misell  BA AMI Religious Studies         
Mr Jon Morgan  BSc JAM Biology           
Mr Mike Moroney  BSc MMO Science Head of Biology / Duke of Edinburgh Co-ordinator      
Mrs Lisa Murphy-Brown  BSc LMU Science        
Mr Ross O'Brien  MA RAO History        
Mr Mark O'Callaghan  MA MJO History Acting Head of History      
Mrs Hayley Osborn BA HLO English Director of Communications Faculty      
Mrs Helen Owens  BA HMO Mathematics        
Miss Hinal Patel  BA HPA Geography  Head of Geography      
Mr Christopher Peugniez  MA CMP Music Learning Manager Year 8      
Mrs Janette Pilkington  BSc JLP Mathematics        
Mrs Katherine Robertson  MA KHR History        
Miss Rebecca Ryan  B Mus RRY Music Director of Faculty  (Creative and Performing Arts)      
Mrs Camelia Salter  BA CSA History / Government & Politics        
Miss Wendy Schofield  BSc WSO Science Director of Faculty (Science)      
Mrs Lena Servis B.Bs LMS Business Studies   Head of Business Studies / Economics      
Mr Saleem Shaikh BSc SSH Mathematics        
Mr Andy  Shipton  BA ALS German Head of German        
Mrs Sue  Simpson  BEd SSI Physical Education Head of PE      
Mr Paul Smith  BA PJS French Head of French      
Ms Chloe Spilstead  BSc CSP Geography Director of Faculty (International & Humanities)      
Mrs Ruth Stewart  BA RST Art/Textiles Head of Art      
Mrs Victoria Symes BA VMS Business Studies  Learning Manager Year 7      
Miss Nicole Tanner  BSc NLT Biology PGCE      
Mrs Lisa Taylor  BA LTA Food Technology i/c Food Technology      
Miss Nicola Trevena  BDes NTR Art        
Miss Victoria Wadley-Smith  BSc VWS Biology   NQT        
Miss Kate Wilkins  MA KWI Mfl 2nd in Spanish      
Miss Lucy Wilkins  Mlitt LWI English 2nd in English      
Mrs Karen Wimsett  MA KWS Drama Head of Drama      
Mrs Suzanne Zammit  BA SEZ Mfl        
             
Senior Leadership Team            
Mr Simon Caink   Bursar        
             
Support Staff            
Mrs Dawn Arnold   Media Technician        
Mrs Sally Atkins   Catering Assistant        
Mr Clive Bassett   Caretaker        
Mrs Jodi Booty   Catering Assistant        
Mrs Sally Brierley   ICT Manager        
Mrs Paula Buck   Catering Assistant        
Mrs Dawn Clark   Examinations Assistant        
Mrs Karen Croysdill   Finance Assistant        
Mrs Karon Edney   SCITT Administrator        
Mr Lawrence Faulkner   Premises Assistant        
Miss Hannah Grassham  MA   Careers Advisor and Coordinator        
Miss Emma Hatcher   Communication Support Worker        
Mrs Linda Hill   Catering Assistant        
Miss Sarah Hobbs BSc   Faculty Support         
Mrs Pamela Hopkins   Sixth Form Administrator        
Mrs Linda Howard-Luck   Assistant Librarian        
Mrs Lorraine Hyam   Reprographics        
Mrs Donna Jones   Catering Manager        
Mrs Emma Kelly   Catering Assistant        
Mrs Lyn Kennedy   Reprographics        
Mrs Karen Koen   Homework Club Supervisor        
Mrs Karen Lacey   Finance Officer        
Mr Robert Lintern BSc   ICT Technician        
Mr Peter Littlemore   Premises Manager        
Mr Stephen Lodge  BSc   CDT Techncian        
Mrs Bridget McKenzie   Catering Assistant        
Mrs Lesley Macmeikan   Faculty Support / Creative Arts Technician         
Mrs Catherine Malcolm   Science Technician         
Mrs Sahara Mather  MSc   SCITT Admin Asst        
Mr John Maynard   Groundsman        
Mrs Alison Mills  LIYDA   Sims Office Manager        
Mrs Jaki Moffat   Cover Organiser         
Mrs Tania Overall   Headteacher's PA         
Mrs Jackie Page   Faculty Support         
Mrs Rosemary Parker   Examinations Officer        
Miss Nicola Peabody   Catering Assistant        
Mrs Linda Pearkes   Receptionist        
Mrs Debbie Petty   Student Services        
Mr Aaron Phillips   Senior Science Technician        
Mrs Anita Pickett DSBM   HR Manager        
Mrs Claire Poxon   Student Services        
Mrs Karen Price   Faculty Support / Humanities and Music        
Mrs Nathalie Quigley   Midday Assistant        
Mrs Theresa Quinn   Senior Midday Assistant        
Mrs Claire Rayner   Receptionist / Faculty Support        
Mrs Deborah Roe   Midday Assistant        
Mr Colin Sanders   Caretaker        
Mrs Debbie Sanz   Independent  Learning Supervisor        
Mrs Gazala Shaikh   Receptionist        
Mrs Adrienne Slater   Communication and Outreach Admin Assistant        
Mrs Mandy Smith   Assistant Catering Manager        
Mr Julio Tena BSc   Science Technician        
Mrs Penny Thursby   Catering Assistant        
Mrs Gina Wakeman   Librarian        
Mrs Maria Watson   Sims Data Assistant        
Mrs Liz Wicker   Midday Assistant / Food Technology Technician        
Mrs Norma Wright   Catering Assistant